Infolinia i tłumacze dla ukraińskich uchodźców

0
481

Infolinia w języku ukraińskim i tłumacze będą dostępni dla klientów z Ukrainy w placówkach ZUS. Na podstawie specustawy ZUS przygotuje także materiały drukowane w tym języku.

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechał do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków.

Uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd niezwykle ważne są rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka informuje, że na ukończeniu są prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi. – Na ich podstawie będziemy mogli uruchomić w ZUS infolinię w języku ukraińskim i zatrudnić tłumaczy posługujących się językiem ukraińskim, a także wydrukować materiały informacyjne – zapowiada Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie w sposób prosty, szybki i bezpieczny pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy.

Dzięki temu szczególnemu, wynikającemu z mocy prawa, trybowi legalizacji pobytu uchodźcy z Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych, to jest edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń na rzecz rodziny.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa Dolnośląskiego