ABC zimowej wędrówki pieszej i narciarskiej po karkonoskich szlakach

0
1260

Święta święta i po świętach! Przed nami końcówka roku w zimowej, acz dynamicznej aurze dlatego też raz jeszcze przypominamy o najważniejszych zasadach dotyczących poruszania się zimą po Karkonoszach:

 1. Zanim ruszysz w góry sprawdź aktualną prognozę pogody, obejrzyj obrazy z kamer internetowych, oceń panujące warunki pogodowe.
 2. Zadbaj o odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków w górach, a nie do warunków w miejscowości, w której nocujesz, mieszkasz. Naładuj telefon komórkowy, zainstaluj aplikację RATUNEK, przygotuj prowiant i ciepły napój w termosie.
 3. Dostosuj trasę wycieczki do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności poruszania się w warunkach zimowych. Zaplanuj wczesne wyjście na szlak. Weź ze sobą mapę papierową, telefon może się rozładować szybciej w warunkach zimowych, przyda się też power bank, warto w plecaku mieć również czołówkę. Jeżeli warunki nie są sprzyjające zmień trasę i wybierz szlak położony niżej.
 4. Poruszaj się TYLKO po szlakach turystycznych. Ponad 40 km szlaków powyżej górnej granicy lasu jest oznakowanych tyczkami. Na nich jesteś bezpieczny. Wędrując na nartach możesz przebywać w strefie do ok. 3-5 metrów od krawędzi szlaku, przy odpowiednio grubej pokrywie śniegu, przykrywającej roślinność.
 5. Nie lekceważ informacji o zamknięciu szlaku i zagrożeniu lawinami. Stawiamy je dla Twojego bezpieczeństwa.
 6. Jeżeli wędrujesz po górach na nartach, uszanuj na szlaku pierwszeństwo turystów pieszych.
 7. Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren poza szlakiem turystycznym łamiesz prawo i naruszasz spokój przyrody w strefie ochrony ścisłej.
 8. Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren lawinowy, łamiesz prawo poruszając się poza szlakiem i narażasz swoje życie oraz życie ratowników GOPR i HS, którzy będą Cię ratować w przypadku zejścia lawiny.
 9. Dziękujemy, jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach po otwartej nartostradzie.
 10. Jeżeli zauważysz innego turystę, który wymaga pomocy wezwij GOPR używając aplikacji RATUNEK lub dzwoniąc na numer telefonu 985.
 11. Pamiętaj, że na terenie KPN możesz wędrować w porze dziennej – od świtu do zmierzchu, dziękujemy, że respektujesz tę zasadę i pozwalasz zwierzętom bytować w spokoju w ich własnym domu.
 12. Wędruj bezpiecznie!

Informacje o pogodzie oraz o warunkach w górach:

 1. Strona Grupy Karkonoskiej GOPR: http://www.gopr.org
 2. Strona Karkonoskiego Parku Narodowego: http://www.kpnmab.pl/ostrzezenia
 3. Pogoda na stronach IMGW: https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=nwp¶m=t-2-agl&model=alaro4k0&loc=50.7798919741081,15.529174804687502,10
 4. Pogoda na górnej stacji wyciągu na Szrenicę: https://sudetylift.com.pl/zima/pogoda/
 5. Pogoda na górnej stacji wyciągu na Kopę: https://karpaczskiarena.pl/pogoda/
 6. Pogoda w rejonie schroniska Odrodzenie http://meteo.gopr.pl/GOPR/station/9/
 7. Pogoda w rejonie Strzechy Akademickiej  http://meteo.gopr.pl/GOPR/station/8
 8. Pogoda na Śnieżce https://tiny.pl/95dnw

Kamery:

 1. Na budynku schroniska Dom Śląski: http://www.domslaski.pl
 2. Na górnej stacji wyciągu Karkonosz Express: https://sudetylift.com.pl/zima/kamery/
 3. Na schroniska po stronie czeskiej: https://kamery.humlnet.cz/pl/kamery/