Modułowy szpital w Bolesławcu otwarty dla pacjentów

0
732

Nowy modułowy szpital w Bolesławcu jest gotowy na przyjęcie pacjentów. Sprawna współpraca samorządu województwa, lokalnych władz, a także dyrekcji szpitala powiatowego w Bolesławcu, pozwoliła wybudować i wyposażyć nowy obiekt w ciągu 3,5 miesiąca. Dzięki zaangażowaniu samorządu województwa, inwestycję wartą przeszło 8 mln złotych, sfinansowano w całości ze środków unijnych. Po zakończeniu pandemii szpital modułowy nadal będzie służył pacjentom, np. jako zakład opieki długoterminowej.

– Szpital powiatowy w Bolesławcu od początku epidemii znajduje się na pierwszej linii walki z koronawirusem i jest jednym z głównych ośrodków leczenia pacjentów z COVID-19 na Dolnym Śląsku. Budowa szpitala kontenerowego ruszyła latem i była jednym z elementów przygotowań do walki z kolejną falą epidemii. Jako samorząd województwa sfinansowaliśmy w całości budowę oraz wyposażenie szpitala, przeznaczając na ten cel 8,2 mln zł ze środków unijnych – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Szpital modułowy służyć będzie leczeniu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Decyzja o jego budowie zapadła latem i była jednym z elementów przygotowywania systemu ochrony zdrowia w regionie do kolejnej fali epidemii koronawirusa. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie sierpnia, a zakończono je 1 października. W tym czasie wykończono oraz wyposażono budynek o powierzchni prawie 1300 m2, z potencjałem 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.

Szpital jest nowoczesny i zapewnia komfortowe warunki dla pacjentów oraz pełne zaplecze dla kadry medycznej. Sale 1,2 i 3-łóżkowe z łazienkami stanowią standard na wyposażeniu szpitala. Pacjenci będą leczeni najbardziej skutecznymi terapiami dostępnymi na rynku medycznym przez wykwalifikowany, doświadczony zespół liczący blisko 60 osób. Po zakończeniu pandemii szpital modułowy, który jest pełnowymiarowym budynkiem szpitalnym, będzie przyjmował pacjentów bez zakażenia np. jako zakład opieki długoterminowej. 

– Szpital kontenerowy przy SP ZOZ w Bolesławcu zwiększy bazę łóżkową w województwie o 65, w tym 12 łóżek respiratorowych. Cieszę się, że przybywa miejsc covidowych w szpitalach w regionie i że dzieje się to przy udziale samorządu województwa. To niezwykle ważne. Podkreślenia wymaga również fakt, że dzięki nowemu szpitalowi kontenerowemu do pracy w SP ZOZ powróci oddział pediatryczny a w przyszłości kolejne funkcjonalności szpitala – do tej pory wyłączone ze względu na zapotrzebowanie na łóżka dla chorych na COVID-19 – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Szpital powiatowy w Bolesławcu, jako jedna z nielicznych jednostek w Polsce, realizuje świadczenia medyczne związane z diagnostyką i leczeniem COVID-19 w sposób kompleksowy. Posiada własną diagnostykę obrazową, laboratorium biologii molekularnej PCR, 12 terenowych punktów poboru wymazów w kierunku koronawirusa, trzy karetki wymazowe, izolatorium, szpital tymczasowy oraz oddział zakaźny.

Jednostka jest jednym z głównych ośrodków leczenia pacjentów z COVID-19 w województwie dolnośląskim. Właśnie w nim leczonych jest najwięcej pacjentów będących pod respiratorem, czy też nieinwazyjną wentylacją mechaniczną oraz metodą CPAP i wysokoprzepływową tlenoterapią donosową. ZOZ w Bolesławcu posiada również dostęp do nowoczesnych terapii farmakologicznych pomagających pacjentom, co pozwala na skuteczne leczenie. W sumie do tej pory szpital przyjął ponad 1200 osób z całego Dolnego Śląska.