1206 maluszków powitano na świecie w WCSKJ w 2021 roku

0
540

W 2021 roku w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej urodziło się 1206 dzieci. Na świecie powitano nieco więcej chłopców – było ich 612. Z kolei dziewczynek 594. Najwięcej maluszków, bo aż 113, przyszło na świat we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, rodzi się najwięcej dzieci. Zdaniem specjalistów, na przełomie grudnia i stycznia, czyli w okresie świąteczno-noworocznym pary szczególnie zbliżają się do siebie. Owoce ich miłości przychodzą na świat 9 miesięcy później, właśnie we wrześniu. Dane z jeleniogórskiej porodówki mogą być tego potwierdzeniem. Z kolei najmniej dzieci, bo 81, urodziło się w kwietniu minionego roku.

Rok 2021 przyniósł nam 1206 powodów do radości i dumy. Każde dziecko urodzone w naszym szpitalu to dla personelu ogromna satysfakcja oraz chwile spełnienia. Dziękujemy wszystkim Mamom, które nam zaufały. Dokładamy wszelkich starań, aby Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Staramy się także, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe – mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor WCSKJ i dodaje: – Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej, świadczenie profesjonalnej opieki medycznej i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to dla nas kwestie priorytetowe. W WCSKJ
funkcjonuje profesjonalny Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.

Na jeleniogórskiej porodówce szczęśliwie rozwiązano także 19 ciąż bliźniaczych. W ramach 1206 urodzeń, należy wskazać także 2 urodzenia w warunkach domowych. Młode Mamy wraz z maluszkami trafiły później do szpitala, dlatego i te urodzenia ujęto w podsumowaniu. W minionym 2021 roku urodziło się o 20 dzieci więcej niż w 2020 roku, kiedy to na świat przyszło 1186 dzieci.

To potwierdza zaufanie Rodziców i przyszłych Mam, jakim darzą personel Oddziału Położniczo- Ginekologicznego placówki. Choć ostatnie dwa lata były szczególne ze względu na trwającą pandemię, to w WCSKJ zrobiono wszystko, aby zapewnić Mamom właściwy komfort i najwyższe bezpieczeństwo.

Według danych z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, w ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych imion dla chłopców znalazły się: Antoni, które nadano 31 razy, Franciszek (27), a także Jakub i Ignacy, których było niewiele mniej. Popularny był także Jan (20), Tymon (19) oraz pokrewny Tymoteusz (15).

Z kolei rodzice dziewczynek w 2021 najchętniej wybierali imię Lena, które nadano aż 29 razy. Drugie miejsce zajęły ex aequo Zuzanna, Maja i Julia, które nosi po 25 dziewczynek. Wśród innych imion pojawiło się także 12 Zofii, 6 dziewczynek nosi imię Mia i tyleż jest Fabianów. W Jeleniej Górze nie zabrakło również oryginalnych i wyjątkowych imion, wśród których wyróżnić można takie jak: Afina, Ariel, Artem i Asher, ale także Cayden, Charlie, Henoch, James, Kaspain, Kirill, Lew, Lucjusz, Lukrecja, Melisa, Nazar, Roch, Ruben, Serhii, czy Tytus.

Zebrane dane potwierdzają, że przyszłe Mamy z Jeleniej Góry i okolic od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo- Ginekologiczny WCSKJ na miejsce porodu.