Kto doniósł o restrukturyzacji szkół

W gminie Stara Kamienica zrobiło się gorąco wokół małych szkół podstawowych. Zdaniem władz gminy należy obniżyć koszty ich utrzymania, a sposobem na to ma być przekształcenie placówek w Barcinku, Wojcieszycach czy Kopańcu w szkoły zarządzane przez stowarzyszenie.

Wójt Starej Kamienicy, Wojciech Poczynek zapewnia, że powód tej inicjatywy jest oczywisty. - Gminy nie stać na dokładanie blisko dwóch milionów złotych do gminnej oświaty. Mamy blisko 2 miliony subwencji oświatowej i chcę, żeby to ona pokrywała koszty utrzymania szkół. Ale to nie jest żadna decyzja, tylko początek konsultacji, a tymczasem zrobiono ze sprawy aferę, że już teraz, od razu zlikwidujemy niektóre szkoły – mówił wójt. Informacje o zamiarach gminnych władz dotarły do mieszkańców, rodziców dzieci. W szkole w Barcinku nauczyciele rozdali dzieciom kartki z informacją o planach likwidacji tej placówki.


- Dzieci przychodziły do domów z płaczem, mówiły, że nie chcą chodzić do szkół w Jeleniej Górze – mówiła jedna z matek podczas ostatniej sesji rady gminy, podczas której miano publicznie dyskutować ten problem.
Radni, władze gminy, zaproszeni goście przedstawili swoje punkty widzenia na to jak obniżyć koszty utrzymania szkół. Gminni urzędnicy i radni mają teraz wybrać takie sposoby, które pozwolą na oszczędności, a jednocześnie nie zagrożą istnieniu szkół. Swoistym smaczkiem podczas dyskusji na tak gorący temat była informacja przewodniczącej rady gminy, Jolanty Kuczewskiej o powołaniu komisji która ustali winnych przecieku o planach gminy. - Spowodowało to wielkie poruszenie i wywołało wiele nieporozumień, należy więc ustalić kto jest winny – mówiła przewodnicząca.


W powoływaniu komisji do spraw wyjaśniania kolejnych afer specjalizował się dotychczas Sejm, ale jak widać przykład z Wiejskiej trafia pod samorządowe dachy i komisyjne ustalanie winnych może być nowym konikiem radnych.


Marek Komorowski

 

Dodaj komentarz

komentarzy :

Brak komentarzy. Skomentuj pierwszy!

E-mail
Tytuł (*)
Treść (*)
(*) Pola wymagane
Praca
POLITYKA
KAMERY ON-LINE
REDAKCJA
28 górskich szczytów w niecałe trzy dni
RSS Bądź na bieżąco dzięki naszemu kanałowi RSS
zobacz kanał rss »
Partnerzy:
muflon box3.pl ldb TTS radiokarpacz ZTA Teatr Nasz TVK tvp dokis Jelonka teatr Norwida RockRegion