Jedyne takie muzeum na świecie

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku rozpoczęło w piątek (22 XI) swoją działalność. Jest to pierwsza na świecie placówka prezentująca barokowe dekoracje freskowe za pomocą technik multimedialnych.

 

Zarchiwizowano dwadzieścia zespołów malowideł freskowych z Dolnego Śląska. Można je podziwiać na stronie muzeum: www.wirtualnefreski.pl oraz w specjalnej Sali multimedialnej w muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Za stronę merytoryczną projektu odpowiedzialny był pięcioosobowy zespół profesora Andrzeja Kozieła. Prace trwały osiem miesięcy.

- Mieliśmy rozterki, dylematy. Przyjęliśmy jednak klucz. Z jednej strony wartości artystyczne, czyli wybraliśmy te najlepsze artystycznie rzeczy z Wrocławia, Lubiąża, Krzeszowa i legnickiego Pola, a z drugiej strony ze względu na miejsce gdzie materiał jest prezentowany dodaliśmy freski, które znajdują się w Jeleniej Górze- powiedział profesor Kozieł.

Wirtualne muzeum wyposażone jest w najnowocześniejszy system muzealny. Zastosowano najnowocześniejszą na świecie technologię. Dzięki temu muzeum ma nieograniczone możliwości techniczne. Projekt realizowany był na zlecenie miasta Jelenia Góra w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.  Całkowita wartość projektu to 646,5 tys. zł, wkład funduszy europejskich to 452,5 tys.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków posiada bogatą i urozmaiconą ofertę, kierowaną do różnych grup zwiedzających. W specjalnej sali w Muzeum Przyrodniczym na dużym ekranie dotykowym można poza poznawaniem malowideł i ich historii pobawić się. Stworzono trzy quizy, puzzle, grę memory. Na koniec pobytu można wysłać mailem kartkę z ulubionym freskiem i z odręczna dedykacją.

Z kolei na stronie internetowej muzeum barokowe freski można oglądać na pięć sposobów: według miejscowości, artystów, tematów poszczególnych fresków i za pomocą wirtualnych spacerów. Strona zawiera także profesjonalną bazę danych, z której śmiało mogą korzystać naukowcy lub pasjonaci tego tematu. W tle słychać oryginalną muzykę barokową ze zbiorów dawnego klasztoru Cystersów w Krzeszowie.

Prezydent Marcin Zawiła zapowiedział, że sukcesywnie baza fresków będzie powiększana.

 

Dodaj komentarz

komentarzy :

Brak komentarzy. Skomentuj pierwszy!

E-mail
Tytuł (*)
Treść (*)
(*) Pola wymagane
Praca
POLITYKA
KAMERY ON-LINE
REDAKCJA
28 górskich szczytów w niecałe trzy dni
RSS Bądź na bieżąco dzięki naszemu kanałowi RSS
zobacz kanał rss »
Partnerzy:
box3.pl teatr Norwida muflon ldb Jelonka TTS radiokarpacz ZTA dokis Teatr Nasz tvp TVK RockRegion